Mehmet Memduh Gökçen

Sanayici, BPLAS A.Ş Yönetim Kurulu Onursal Başkanı

“Boşanmak ” ismi ile bir kitap,  yazarı Av. Elif YAZICI hanım. Bu günkü  Türkiyemizde…enteresan geldi.

Beraberinde zihnimde satış için olabileceğinden, mesleki bilgiler bakımından olabileceği hatta kadın hakları ihlalleri ile de alakalı olabileceği düşünce ve yorumlarımla beni meşgul etti, düşündürdü ve okumaya karar verdim.

Adetim veçhile önsöz , giriş ,içindekileri okuduktan sonra, baştan birkaç hızla okunan sayfa, ortalardan da okuduktan sonra son sayfaları ya çok hızlı ya sindire sindire okumaya alışmış biri olarak tekrar başa dönerek okumak veya son kapak sayfasını da okuyup rafa kaldırma kararı veren biri olarak yazarın kendi yaşantısını, fiilen yaşadıklarını, kazandığı mesleki hayat tecrübeleri ile değişen ,yaşanılanların değerlendirme farklarını anlatan sayfaları okuyunca , kitabı bırakmadan, mesleğinin ,danışmanlığının tecrübelerinin ışığında mesleki teknik kısımlara, kanuni hakların bilinmesi gerekenlerine, gelince o sayfaların çoğunu  atlayarak tavsiyeleri ve son sayfaları dikkatle okuyarak bitirdim.

92 yaşındayım üniversite  tahsili için gittiğim Almanya ‘da lisan tahsilim esnasında üniversitede tanıştığım annesi babası doktor olan bir Alman kızıyla anne ve babamın görüp beğenip onay vermeleri ile  orada evlendim. Türkiye'ye geldik kendi arzusu ile Müslüman oldu ve 65 sene o vefat edinceye kadar beraber 3 çocuğumuzla birlikte yaşadık.

Yani oldukça muhafazakar 350 senedir Bursa'da yaşayan sanayici bir aile mensubu olarak ‘'boşanmak''  kelimesini düşünemeyen bir aile geleneği… 

Kitabın yazarı Av.Elif hanım, eşimin ve küçük  kızım Aylin'in Bursa Soroptimist Kulubündenarkadaşlıkları nedeni ile kendisini arayıp hem tebrik ettim hem de buruk bir şekilde kitabın ismi nedeni ile ters tepki alabileceğini doğrucu Davut olarak yaşıma güvenip dile getirdim.

Benim kitabı okuduktan sonraki düşüncelerim ise istikballerini beraber geçirmek isteyecek gençlerimizin arkadaşlıklarında beraberliklerinde nişanlandıklarında veya evlendiklerinde bu kitabı okumuş olmalarında yaşanmışlıkların ve kanunların bilincinde olmalarında çok büyük fayda olduğuna inanıyorum.

Av Elif hanımı gençlere bilinçli bir yaşam rehberliği için tebrik ediyorum. (kusura bakmasın  ismi  hala bana ters geliyor…)

M.Memduh GÖKÇEN 
Sanayici 
BPLAS A.Ş Yönetim Kurulu Onursal Başkanı  

KİTABA İLİŞKİN YORUMLAR

Elli yıllık avukatlık mesleğimde özellikle kadınlarımızın boşanma davası sürecinde ne kadar yıprandıklarinı hep gözlemledim.Binbir endişe ve bilgisizlik içinde hayatlarının...

Avukat Serpil Altan

Avukat
Boşanmak ” ismi ile bir kitap, yazarı Av. Elif YAZICI hanım. Bu günkü Türkiyemizde…enteresan geldi...

Mehmet Memduh Gökçen

Sanayici, BPLAS A.Ş Yönetim Kurulu Onursal Başkanı
Kadının boşanma kararı alamamasındaki en büyük etkenlerin başında biliyoruz ki ekonomik bağımsızlığının olmaması, boşanma sürecinin yaşattığı maddi ve psikolojik etkiler...

Şenay Önder

Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Geçmiş Dönem Başkanı, Tekstilci
Öğrenmenin sonu yok gene bir kitapla çok değişik bir yolculuk yaşadım. Arada bam başka konularda okurum böyle. Kitabı okuduğumda yıllar önce psikolog…

Hakan Pişkin

Oyuncu

SİZDEN GELENLER

Mürvet Çayhan

Semih Çetiner

Müzik Öğretmeni
  • Copyright 2023 - Tüm hakları saklıdır.